Кримінальна практика

01. Criminal Law

Dumal, Hannenko & Sencha – це команда досвідчених адвокатів, які спеціалізуються переважно у галузі кримінального права та кримінального процесу. За нашими плечима багаторічний досвід роботи у слідчих органах та адвокатурі. Глибокі теоретичні знання, отримані в кращих юридичних ВНЗ України та практичні навички, а також розуміння особливостей процесу досудового розлідування  «з середини»,  гарантують високу якість захисту інтересів клієнтів у кримінальних провадженнях.

Наші підходи до професії:

  • Стараємося одночасно не вести велику кількість справ. Відомий випадок, коли на одного адвоката із ситеми безоплатної вторинної правової допомоги було призначено 451 справу. Чи можливо приділити достатньо часу кожній справі, кожному клієнту і відповідно, яка буде якість правової допомоги - питання риторичне. 

  • Спеціалізація. З роками практики ми виокремили для себе декілька напрямків діяльності, в яких найкраще орієнтуємося, зокрема це кримінальне право і процес. В умовах сьогодення "універсальність" юриста не кращий підхід, оскільки завжди потрібно бути в курсі останніх змін в законодавстві та судовій практиці, що потребує багато часу. Тому, ми вирішили не займатися правовим багатоборством і зосередилися на декількох напрямах, щоб досягати кращих результатів для своїх клієнтів.

В яких випадках необхідна допомога адвоката:

 

 При затриманні за підозрою у вчиненні злочину.

Не задержали, а я сам к вам шел, к вам, сам,

чистосердечно во всем признаться. (из х/ф «Иван Васильевич меняет профессию»).

Кримінальним процесуальним кодексом України передбачені три випадки, коли особу можуть затримати співробітники правоохоронних органів без дозволу суду (ухвали слідчого судді). Це якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення, а також у разі якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець чи потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин. Іншими словами, якщо особу затримали «по гарячим слідам». Є ще й третя підстава – можлива втеча за кордон особи, яку підозрюють у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, але вона дуже рідко зустрічається в практиці, оскільки стосується злочинів віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

В кодексі доволі чітко розписана процедура затримання, права затриманого, що йому негайно повинні повідомити підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, не говорити нічого з приводу підозри проти нього, негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування, вимагати перевірку обґрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом. Про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, обов’язково складається протокол, зокрема  зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання. Про кожне затримання одразу повинен повідомлятися Регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги, після чого протягом години на місце затримання прибуде адвокат за призначенням.  В КПК навіть написано, що у разі наявності підстав для обґрунтованої підозри, що доставлення затриманої особи тривало довше, ніж це необхідно, слідчий зобов’язаний провести перевірку для вирішення питання про відповідальність винуватих у цьому осіб.

Однак на практиці, все далеко не так як гарно як пише Кодекс.

З метою швидкого і «ефективного» розкриття злочину, цим як правило на цій стадії займаються оперативні працівники, після затримання особи, якщо це не поважний чиновник чи відома й публічна особа, ніхто не поспішає роз’яснювати права, особливо нічого не свідчити проти себе, повідомляти родичів про Ваше затримання, а адвокат там взагалі потрібний в останню чергу. На цьому етапі, поки затримана особа ще «тепленька» (мається на увазі, перебуває у стресовому стані і не дуже розуміє через страх, що каже), «добрі» та «погані» поліцейські намагаються витягнути з підозрюваного всю необхідну інформацію. Через це, час фактичного затримання часто не співпадає з часом указаним в протоколі, й інколи не на години, а на дні. Бувають випадки, коли особу тримають у відділі як «запрошену» днями, поки доставлять до слідчого судді для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу. За цей час з підозрюваним проводять увесь «спектр» слідчих дій, якщо це можна зробити без обов’язкової участі захисника, після чого захищатися в суді від пред’явленого прокурором обвинувачення стає в рази складніше. Тому, щоб захист був ефективним, важливо заручитися допомогою свого адвоката в якомога найкоротший час. Це дозволить уникнути довгих і задушевних розмов  з правоохоронцями, зафіксувати істотні процесуальні порушення з боку служителів закону або навіть вбереже від недозволених методів слідства, що в перспективі покращить шанси на обрання менш суворого запобіжного заходу ніж той, що проситиме прокурор, а також сприятиме захисту в ході досудового слідства і суду, якщо до цього дійде.

Алгоритм дій у разі затримання.

  1. Поводьте  себе спокійно і ввічливо, не слід проявляти емоції, оскільки часто факт затримання документується на відеокамеру і цей запис потім переглядають у суді. Більше того, затримання може проходити у Вас вдома чи в безлюдному місці де нікого немає і наврядчи вдастся доказати в майбутньому факт вчинення неправомірних дій працівниками правоохоронних органів відносно Вас.

  2.  Якщо Ви почуваєте себе недобре, спокійно повідомте слідчому, що Вам зле (серце болить чи дихати важко)  та натякніть, що у разі, якщо з Вами не дай Бог щось станеться, він матиме серйозні проблеми. Мудрий слідчий перестрахується на всякий випадок і викличе медиків. Залучення останніх не буде лишнім, оскільки вони зафіксують як мінімум наявність тілесних ушкоджень або ж навпаки їх відсутність (на той випадок якщо вони з’являться завтра).

  3. Попросіть зателефонувати близькій людині чи товаришу і поясніть, що ви мали б бути вже скоро  вдома і вони за Вас дуже переживатимуть якщо Ви не візьмете слухавку і не перетелефонуєте протягом декількох годин. Слідчий розуміє, що дзвінок на 102 з повідомленням про зникнення людини, також буде в майбутньому не на його користь.

  4. Також поясніть, що Вам потрібна допомога Вашого адвоката і вимагайте викликати його на місце затримання. Якщо слідчий ігнорує Ваші законні вимоги чи дуже зволікає, то в обов’язковому порядку фіксуйте це у протоколі, якщо є така можливість і протокол взагалі складався. Не намагайтесь пояснити чи доказати правоохоронцям свою непричетність чи невинуватість. Навряд чи це дасть якийсь ефект. Краще скажіть, що без адвоката ви не готові до допиту, але не тому що не хочете нічого свідчити, а тому що не довіряєте їм чи знаходитеся у стресовому стані або ще якась причина. 

  5. Не показуйте свій страх, щоб у викликати бажання у сищиків "дожати" клієнта.                                                  

(Между обделаться и отделаться у вас есть право на один звонок адвокату. (Михаил Мамчич))

 

Тому, якщо Ваша особистість почала становити оперативний інтерес, то бажано заздалегідь подбати, щоб у Вашому телефоні було записано кілька номерів адвокатів. Якщо затримання не носитиме раптовий характер Ви встигнете зателефонувати і повідомити Ваше місце знаходження. Це найнудніший варіант, але й найбезпечніший. Ви вже знаєте вашого адвоката. Ви йому подзвонили. Почекали поки він приїхав. Поки він їхав - ви нічого не пояснювали до його приїзду хоч по 63-й, хоч по «всі свідчення тільки у присутності адвоката», хоч по «не пам'ятаю». Це не важливо, а важливо інше – "бліцкриг" в розкритті злочину за  один день не вдався і від Вас інформацію не отримали, ну а далі це робота адвоката.

При проведенні обушку в житлі, на робочому місці  чи де інде.

Для чого адвокат потрібен при обшуках ? Ну здавалося б чим він може допомогти, якщо у Вас знайшли наркотики чи зброю ? Але ж бувають випадки, що гранати в плиті, чи петрушка схожа наркотичний засіб в газетці на шкафчику в прихожій сьогодні зранку ще не було. Чому вони там з’являються то вже інша історія.

В будь-якому випадку, відмовитися від адвоката, як це буде переконувати мудрий слідчий, сказати, що це не моє (а чиє тоді, виникне запитання в судді), розписатися і ні хвилюватися, це найкращий і швидкий варіант отримати судимість.

Бувають випадки, що не все вилучене майно, особливо коштовні речі чи грошові кошти вилучаються законно, оскільки ці предмети не зазначені в ухвалі,не всі потрапляють до опису вилученого майна в протоколі чи надійно упаковуються. Далі, доказати, що це було чи повернути майно якого вже немає практично не можливо.

Також слідчі можуть допускати помилки при проведенні цієї слідчої дії, але неналежна фіксація цих порушень в протоколі зведе нанівець в майбутньому шанси визнати обшук незаконним. Буває й навпаки, коли краще мовчати і не акцентувати увагу слідчого на його помилках, щоб він не мав можливості їх виправити.

В багатьох категоріях справ фактично вся справа будується на обшуках та вилучених в його ході речових доказах. Тому логічно, що залучення адвоката вже на цій стадії як мінімум не нашкодить (хоча як показує практика, коли справа "валиться" і прокурору нічим крити, останнім аргументом на користь того, що суд повинен взяти до уваги докази отримані в результаті незаконного або такого, що проведений з істотними проушеннями обшуку є посилання саме на ту обставину, що там був адвокат ! Ніби це нівелює всі упущення слідчого, а адвоктат це нотаріус прокурора).  Крім того, обшук це доволі неприємна процедура, тому якщо Ви не регулярний їх учасник і не звикли до частих візитів "гостей" з камерою і серйозним поглядом, який наче каже Вам - все, попався, адвокат це ще й моральна підтримка.

Як правило обшуки в житлі починаються близько 6-7 годин ранку, коли гарантовано хтось є вдома і нікуди ще не пішов. Тому, знову ж таки краще мати заздалегідь контакти і домовленість з адвокатом, оскільки в цей час можна і не додзвонитися. Також, не слід пускати одразу групу, яка прибула на обшук в дім. Краще повідомити, що ви зателефонували адвокату і чекаєте його приїзду.

 

Вас викликали для допиту в якості свідка.

Якщо Ви розумієте, що не є свідком чи очевидцем якогось злочину, то найбільш ймовірно, що так Вас викликають для розмови, тому що запідозрили у скоєнні якогось правопорушення, ну або ж вже й визначились з тим хто буде підозрюваним. Хоча в повістці буде написано, що Вас викликають в якості свідка, але часто таких свідків переводять в статус підозрюваного. А що ще найгірше, по нескладній справі, в цей же день слідство може закінчитися формальним ознайомленням зі справою, підписанням ряду незаповнених до кінця протоколів й інших папірців, й врученням обвинувального акту (бували випадки, коли людина обвинувачена в ДТП, прийшла до адвоката запідозривши, що слідчий чогось не доказує, але як виявилося далі, ця особа вже була обвинувачена, хоча й не знала про це).

Якщо Ви вирішили йти на допит (бажано утриматися від цього о шостій вечора в п’ятницю), то повинні зрозуміти, що слідчий не викликає Вас для того, щоб переконатися, що це точно не Ви. Поява адвоката з таким «свідком» часто приводить до того, що слідчого немає на місці, він поїхав на виїзд на місце події і не зможе Вас прийняти, або ж надруковане й підписане прокурором повідомлення про підозру з пам’яткою, ховається в стіл від сторонніх очей (а інколи й неховається й можна краєм ока почитати, що там на Вас «слепили из того, что было»). Бувають і кричущі випадки, що «свідка» затримують в службовому кабінеті по 208-й «на місці скоєння злочину», який відбувся рік тому.

 

В решті решт, якщо Вами зацікавилися правоохоронні органи не слід легковажно розраховувати, що все минеться якось само собою, вони там розберуться, бо я дійсно ж ні в чому не винен.

 

Якщо особі вже повідомлено про підозру.

Ця стадія починається як правило тоді, коли вже інкубаційний період слідства пройшов і прокурор вирішив, що доказів достатньо, щоб суд виніс обвинувальний вирок. І так, це не описка. Хоча після повідомлення про підозру, ще має бути проведене слідство, пред’явлене обвинувачення, далі ще суд повинен провести розгляд справи, оцінити докази і прийти до висновку, що вина обвинуваченого доказана поза розумним сумнівом, повідомлення про підозру на практиці означає, що справа піде до суду з вірогідністю 95 %. Бувають випадки, коли прокурор закриває справу відносно особи на досудовому слідстві, але це дуже рідко. Захищатися самому, це рівносильно тому як і самому лікуватися, хіба що ймовірне покарання не передбачає серйозної міри і Ви згодні на поповнення своїх судимостей ще однією статтею.

 

Обрання запобіжного заходу.

На практиці слідчі і прокурори звертаються до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжних заходів, коли треба й коли не треба. Запобіжні заходи бувають різні, але найбільш серйозним є тримання під вартою. По суті, підозрюваного саджають за грати, але називається це місце слідчий ізолятор або СІЗО, де як кажуть бувалі клієнти, ще гірше ніж в колонії, хоча в СІЗО перебувать ще нивинуваті люди, оскільки їх вина ще не доказана. Тримання під вартою застосовується як винятковий захід і як правило по тяжким і особливо тяжким злочинам. Як це відбувається. Особу затримують і проводять з нею першочергові слідчі дії. Далі у слідчого є 60 годин, щоб доставити затриманого до суду, де залишається ще 12 годин на розгляд клопотання. Всього 72 години або 3 доби.  Слідчі не часто поспішають нести клопотання до суду, оскільки матеріали ще сирі, потрібно виготовити копії протоколів та інших документів, придумати адекватне пояснення для суду, чому людину потрібно ізолювати на 60 діб, а з цим не завжди виходить. Весь цей час затриманий перебуває в "комфортабельних умовах" ізолятора тимчасового тримання чи СІЗО, ну а якщо пощастить то кабінеті опера за стільцях чи диванчику (останній варіант, хоча й незаконний, але ліпший за камеру). Результат цього всього полягає в тому, що затриманий на треті сутки, нормально не ївши та не спавши, почуває себе як після марш-броска і навряд чи зможе сам себе захистити в суді. Далі, ознайомившись з клопотанням (інколи це може бути ціла пачка паперу) на що дається аж 3 години розпочинається безпосередній розгляд, вході якого крім, того, що особа обгрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, прокурор повинен довести суду наявність ризиків того, що підозрюваний може вчинити втечу і переховуватися від слідства, тиснути на потерпіли чи свідків, перешкоджати слідству знищуючи докази, вчинити новий злочин. З цим все дуже складно. Зазвичай слідчий або прокурор не можуть надати суду доказів реального існування цих ризиків. І все як правило зводиться до того, що особа вчинила тяжкий злочин, за який передбачене суворе покарання, а тому вона буде переховуватися від слідства та суду.  Із досвіду і своїх спостережень варто відмітити, що розгляд першого клопотання про обрання запобіжного заходу є дуже важливим, оскільки якщо його обрали, то далі він буде майже "автоматично" продовжуватися поки не станеться щось, що кардинально змінить ситуацію: відбудеться перекваліфікація злочину на менш тяжкий, амністія, сторони дійдуть консенсусу про міру покарання, яку особа фактично особа вже відбула і таке інше. Перебування в СІЗО дуже погішує комунікацію клієнта з захисником і взагалі сильно впливає на стан людини. Крім того, по деяким категоріям справ оперативні працівники не гаять час і проводять внутрішньокамерні розробки. Іншими словами, для прикладу, в камеру може "підсісти" чоловік, який по завданню буде схиляти до того, щоб заарештований визнав свою вину і після цього всі його біди закінчаться або намагатиметься налагодити контакт і завести розмову, яка звісно ж записується. Й ще одна немаловажлива обставина. Судді завжди легше виправдати обвинуваченого, який не перебуває під вартою або призначити покарання не повязане з позбавленням волі.

 

Справа уже в суді.

Звісно краще звертатися до адвоката поки ще обвинувальний акт не передано до  суду. Однак, не рідко клієнти приходять, після підготовчого судового засідання або навіть і після винесення вироку. В таких випадках арсенал захисту суттєво звужується, але краще пізно ніж ніколи. 

Когда говорят - договор дороже денег, то имеют в виду инфляцию.
Читать далее: http://www.wisdoms.one/tsitati_pro_dogovor.html

Коли говорять - договір дорожче грошей, то мають на увазі інфляцію.

Дон-Амінадо

Захисник може у будь-який момент бути залученим підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні. 

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі, але є випадки, коли він може вчинятися усно. Зокрема, якщо клієнт невідкладно потребує надання правової допомоги, а укладення письмового договору за конкретних обставин є неможливим. Договір про надання правової допомоги може укладатися на користь клієнта іншою особою, яка діє в його інтересах.

Перед підписанням будь-якого договору, навіть з адвокатом, завжди потрібно детально ознайомитися з умовами договору.

Dumal, Hannenko & Sencha Law Firm

Адвокати в Сумах \ Адвокати по кримінальним справам \ Адвокат по ДТП Адвокаты в Сумах \ Адвокаты по уголовным делам \ Адвокат по ДТП

Адвокат Олег Сенча \ Адвокат Олег Ганненко \ Адвокат Ольга Думал

Dumal, Hannenko & Sencha LF 

© 2020 by Oleh Sencha

40000, Суми, вул. Перекопська, 9 (2-й пов)

Tel: +38 (098) 484-00-91

       +38 (095) 575-20-12

       +38 (095) 772-75-85

  • Адвокат Олег Сенча
  • White Facebook Icon