Скільки  коштує правова допомога ?

Судові витрати в більшості випадків складаються з оплати самої винагороди адвоката  (гонорару) і витрат пов'язаних з підготовкою і розглядом справи.  До останніх можна віднести сплату судового збору, витрати на проведення експертиз, збір доказів, отримання консультацій спеціалістів, послуги нотаріуса, оцінювача, БТІ і таке інше. Орієнтовний перелік витрат, які доведеться понести в процесі підгтовки і ведення справи залежить від конкретних обставин. 

В даному розділі Ви можете ознайомитися з тим, що і скільки коштує, та від чого залежить ватість послуг.

Гонорар

Порада адвоката нічого не варта, доки за неї не уплачено.

В більшості випадків гонорар, тобто плата за послуги адвоката - це те, що цікавить клієнта в першу чергу. Однак, на відміну від інших сфер і видів діяльності, наприклад будівництво, торгівля, страхування, перевезення і.т.д., де визначені  критерії ціноутворення і не складно встановити діапазон цін по регіону, з платою за надання правової допомоги все складається дещо інакше. Точніше, ринок  юридичних послуг є, а чітких критеріїв, які б дозволили встановити хоча б приблизно середній розмір гонорару немає. Можна знайти юриста, який складе позовну заяву за декілька сотень, а можна отримати ту саму послугу, але викласти за неї доведеться пристойну суму. При цьому критерій - дорого значить якісно, тут не працює, оскільки на відміну від інших видів діяльності в Україні, щоб надавати «юридичні послуги» (а для пересічного громадянина юрист і адвокат це онде й те саме) не потрібно навіть мати вищої освіти. Так, при реєстрації в податковій підприємницької діяльності (КВЕД 69.10 «діяльність в сфері права») диплом не пред’являється. Разом з тим, наявність диплому Гарвардського університету, чи наукового ступеню аж ніяк не гарантія того, що перед Вами спеціаліст.

В більшості випадків зрозуміти по чому «правда для народу» дослідивши відкриті джерела, зокрема сайти юридичних фірм неможливо, оскільки ціни там просто не вказуються, з обґрунтуванням, що все дуже індивідуально як придбання Модільяні на аукціоні Sotheby's.

В тих випадках, коли прайс-листи опубліковані, то в них як правило зазначені м’яко кажучи скромні цифри з приставкою «від», що в результаті також не дає чіткого розуміння ціни.

В нашій державі немає жодного законодавчого акту, який би пояснив з прив’язкою до конкретних цифр чи коефіцієнтів, як  визначити розмір гонорару. Деякими Радами адвокатів регіонів затверджені рекомендовані мінімальні ставки, але вони носять необов'язковий характер.

Є ще в Україні безкоштовна вторинна правова допомога, яка надається за рахунок державного бюджету незабезпеченим верствам населення, а також коли участь адвоката обов’язкова, але особа самостійно його не залучила. Розмір винагороди адвоката за призначенням обраховується за певною не зовсім зрозумілою методикою і  має символічний характер (Калькулятор для розрахунку розміру винагороди-оплати послуг за надання БВПД).

Так, що ж вливає на вартість правової допомоги і як знайти золоту середину ?

Вважається, що розмір гонорару залежить від обсягу затраченого часу на виконання доручення, ступеню складності та новизни правових питань, що стосуються доручення, досвіду і завантаженості адвоката. Також, на гонорар впливають необхідність виїзду у відрядження, важливість доручення для клієнта, роль адвоката в досягненні гіпотетичного результату, якого бажає клієнт, особливі або додаткові вимоги клієнта стосовно строків виконання доручення, характер і тривалість професійних відносин даного адвоката з клієнтом, фінансовий стан клієнта, професійний рівень і науково-теоретична підготовка, репутація, значні професійні здібності адвоката.

Однак, в дійсності,  всі вищеописані фактори є відносними. Для того, щоб визначитися з ціною, потрібно спочатку зрозуміти, що «продають» адвокати.

Якщо просто, то вони продають те, що клієнт "купує". В дійсності, будь-якому клієнту не цікаво, скільки часу було витрачено на підготовку заяв, відзивів, скарг, клопотань й інших процесуальних документів.  Надруковано 2 сторінки, чи 20. Для клієнта немає ніякого значення дві години знадобилося адвокату для того, щоб розробити стратегію захисту чи дві неділі пошуку, аналізу судової практики, правових висновків ВС і рішень ЄСПЛ. Навряд чи когось цікавлять усі наші регалії, рівень знань, кількість мов, якими ми володіємо.  Клієнт по суті платить не за це.  Клієнт йде до адвоката або юриста за допомогою, при цьому розраховує на результат. Він  очікує задоволення його позову, отримання відшкодування, закриття кримінальної справи відносно нього, виправдувальний вирок або хоча б призначення мінімального покарання. Тобто, клієнт звертається до адвоката за  вирішенням його проблем, серйозних і не дуже.  Клієнт готовий платити саме за результат, а не за саму адвокатську діяльність спрямовану на отримання цього результату.

Однак, чи може адвокат «продати» клієнту результат: рішення суду прийняте на його користь, договір, з яким у нього в майбутньому ніколи не виникне ніяких проблем ?  Насправді, адвокат не може гарантувати результат, якого бажає клієнт, тому що він не приймає це рішення. Але всі розуміють, що шанси на виграш з адвокатом істотно зростають, так само як і стрибаючи з парашутом не знаєш чи він розкриється, однак розраховуєш на це, а якщо не відкрився, то вже надієшся на запасний. І хоча теоретично при вдалому падінні, можна інколи вижити, з парашутом відчуваєш себе безпечніше.

Так що ж в дійсності ми «продаєм» ? Ми надаємо допомогу у вирішенні Ваших проблем, тобто «продаємо» надію на результат і це коштує рівно стільки, скільки Ви готові заплатити.

В своїй практиці ми прийшли до висновку, що гонорар адвоката - це сума, яку клієнт готовий заплатити за вирішення його проблеми і, за яку ми готові надавати допомогу.

 

Нижче, приводиться орієнтовний розмір наших ставок.

Форми оплати

Найбільш поширеною формою оплати юридичних послуг є фіксований розмір ("фікс"), тобто оплата не залежить від фактичного об'єму роботи і кількості слідчих дій і судоднів. Такий спосіб оплати застосовується в тих випадках, коли можна приблизно спрогнозувати скільки часу займе виконання доручення. 

Крім фіксованої форми оплати, є ще погодинна ставка, однак вона рідше застосовується.
"Гонорар успіху" - це винагорода, що сплачується від суми присудженого або стягнутого. Суть «гонорару успіху» проста -  «немає виграшу - немає оплати» (no win no fee). Зазвичай таку форму оплати застосовують у тих випадках коли, клієнт не може дозволити собі оплатити послуги адвокатів і судові витрати, однак вірогідність позитивного результату судового спору доволі висока. 

В кримінальних справах на практиці частіше застосовуються комбіновані форми оплати. Наприклад, гонорар вноситься за стадію (досудове розлідування, перша інстанція, апеляція), або щомісячно рівними частинами, при цьому договором обумовлений мінімальний і максимальний розмір. Є й інші варіанти.

Коли платити

Справа, доручена адвокату, здається йому вдвічі справедливішою, якщо йому заплатили вперед. 

Паскаль Блез

 

Найкращий варіант це оплата вперед. Однак не завжди є кошти платити тут і зараз, тому ми готові до обговорення порядку і строків внесення гонорару на більш гнучких умовах залежно від ситуації. 

детальніше

Якщо після перегляду цієї сторінки у Вас сформується враження, що ціни завищені або взагалі космічні, то врахуйте ще декілька обставин.

По-перше, якщо клієнт займає позицію невизнання вини повністю або частково (не згоден з кваліфікацією, не по всім епізодам визнає свою причетність, взагалі є невинуватим) або ж немає консенсусу з прокурором щодо мінімального покарання, то такі справи слухаються роками, в окремих випадках до спливу строків давності.

По-друге відсоток «чистих» виправдувальних вироків (ті, які не скасовано) в Україні за останніми даними становить 0,3 % і це не тому, що у нас найбільш кваліфіковані і професійні слідчі, детективи та прокурори  у світі. Тому найкраща справа - це не та справа, яка доведена до суду і героїчно виграна виправдовувальним, а та справа, яка  десь безслідно втрачена в архівах слідчого відділу як «нерозкрита» або закрита за відсутністю складу кримінального правопорушення.

По-третє, далеко не всі кошти отримані від клієнта адвокат кладе до кишені, оскільки за ці кошти він утримує армію чиновників (сплата податків), несе витрати на оренду й утримання офісу, купівлю, ремонт і обслуговування оргтехніки (комп’ютери, МФУ, принтери), оплата інтернету та мобільного зв’язку, витрати на придбання канцелярії, пошта, транспортні витрати, сплата внеску на адвокатське самоврядування, обов’язкове  підвищення кваліфікації, отримання консультацій від експертів (це теж не безкоштовна інформація, яку не знайдеш у відкритих джерелах), витрати на придбання професійної літератури, на рекламу та підтримання іміджу (візитки, веб-сайт і таке інше). Якщо адвокат працює не сам, він також несе витрати по оплаті роботи помічників чи секретарів.

Dumal, Hannenko & Sencha Law Firm

Адвокати в Сумах \ Адвокати по кримінальним справам \ Адвокат по ДТП Адвокаты в Сумах \ Адвокаты по уголовным делам \ Адвокат по ДТП

Адвокат Олег Сенча \ Адвокат Олег Ганненко \ Адвокат Ольга Думал

Dumal, Hannenko & Sencha LF 

© 2020 by Oleh Sencha

40000, Суми, вул. Перекопська, 9 (2-й пов)

Tel: +38 (098) 484-00-91

       +38 (095) 575-20-12

       +38 (095) 772-75-85

  • Адвокат Олег Сенча
  • White Facebook Icon